19.12.2014.

Padzeramies ūdeni!

Vai zināt, ka 50-60% mūsu ķermeņa sastāv no ūdens? Tas nozīmē, ka ikdienā uzņemtais šķidrums – ūdens – cauri zarnām nokļūst asinsritē, aknās un audos. Nereti brīžos, kad sāp galva, ir nogurums, iemesls varētu būt pavisam vienkāršs – jūs neesat pietiekami izdzēris ūdeni.

Visbiežāk uzdotais jautājums speciālistiem ir: “Kā es varu zināt, cik man dienā ir jāizdzer ūdens, un ko darīt, ja man dzert nemaz negribas?

Atbilde ir vienkārša un katrs pats var izrēķināt, cik ir nepieciešams izdzert:
35 ml/kg ķermeņa masas dienā. Tas ir vidējais rādītājs, ka, piemēam, 75 kg smagam cilvēkam jāizdzer ~ 2,6 l ūdens.
Senioriem ir jārēķina 20-25 ml uz 1 kg ķermeņa masas.

Kāpēc mums ir jādzer?

1. Dienas laikā mūsu organisms (piemēram, 70 kg smags cilvēks) izsvīst ~ 350 ml caur ādu, cauri plaušām izvada ~ 350ml; ar fekālijām izvada ~ 100 ml, ~ 1400 ml izvada ar urīnu, kas kopā veido apmēram 2300 ml.

2. Ūdens, šķidrums ir nepieciešams normālai organisma funkcionēšanai:

a) audiem (sekrētu asaru, siekalu, ķuņģa u.c. sulu veidošanai);
b) ādas tvirtumam;
c)gremošanas sistēmas normālai funkcionēšanai.

3. Organisma nepieciešamība pēc šķidruma mainās arī ar gadalaiku maiņu – vasarā, karstā laikā –nepieciešams vairāk šķidruma, lai izvairītos no dehidratācijas, pārkaršanas.

4. Jo vecāki kļūstam, jo nepieciešamība pēc šķidruma daudzuma ir lielāka – 70 gadīgā cilvēka organismā ir ~ 50 % ūdens! Pieskatīsim savus seniorus, jo, gadiem ejot, mazinās arī slāpju sajūta! Piedāvāsim padzerties ūdeni!

Lai nebūtu veselības problēmas (sāpes locītavās, galvassāpes, nogurums, vēdera aizcietējumi u.c) mācīsimies padzerties jau laikus!

Ko darīt, ja negaršo ūdens?

  1. Pievieno ūdenim citrona, laima vai apelsīna šķēli!
  2. Pievieno ūdenim svaigas piparmētras lapiņas, pavasarī – upeņu pumpurus; pievieno gurķa šķēlītes, kātu selerijas gabaliņus!
  3. Iemetiet ūdens glāze kādu dzērveni! Tas palīdzēs padarīt šķietami vienkāršo ūdeni „interesantāku”.
  4. Salejiet ūdeni lielā krūzē, turiet to redzama vietā.
  5. Ja negaršo ūdens, dzeriet vieglas zāļu tējas, dabīgos minerālūdeņus!
  6. Ja bieži dodieties izbraucienos, vienmēr turie pa rokai ūdens pudeli! Nereti nogurumam un galvassāpēm iemesls ir ūdens trūkums organismā!
  7. Ja esiet plānotājs – salejiet vairākās pudelītēs vai glāzes ūdeni un noliec redzamā vietā!
  8. Dodoties uz sporta nodarbībām – zālē vai brīvā dabā, noteikti parūpējieties, lai līdzi būtu kāds dzēriens: vasarā vēss, ziemā – silts vai istabas temperatūrā.
    Slodzes laikā karstumā būtu jāuzņem ~ 250 mlH20 /20 min. Tas ir jāatceras, sportojot karstā laikā, kad organisms slodzē var zaudēt pat 5-10l H20.

Udens musu organismaa

Foto: www.gbs2u.com