Kādēļ svarīgi nūjojot izvēlēties pareizas nūjošanas nūjas

Šobrīd ir vasara un parkos, dabas takās, pludmalē redzam daudz nūjotājus. Arī Rīgas domes Labklājības departaments organizē nūjošanas nodarbības projekta “Mēs par veselīgu Rīgu!” ietvaros.
Daudzi nūjotāji uz nodarbībām nāk ar savām nūjošanas nūjām, bet bieži vien viņiem nākas vilties, jo izrādās, ka tās nav nūjošanas nūjas, bet trekinga nūjas, kas izmantojamas kāpšanai kalnā.

Šeit attēlā redzama trekinga nūja:

Šeit attēlā redzama nūjošanas nūja:

Kāda ir atšķirība starp trekinga un nūjošanas nūjām? Kādēļ trekinga nūjas nevar izmantot nūjošanai?

Kvalificēts sporta speciālists, sertificēts nūjošanas treneris un ilggadējs nūjotājs Valters Bergs stāsta, ka trekinga nūju izmantošana nūjošanā nav nedz ieteicama, nedz praktiska.
Trekinga nūjas ierasti tiek gatavotas no alumīnija, bet nūjošanas nūjas gatavo no stikla šķiedras un oglekļa šķiedras (karbona). Attiecīgi trekinga nūja ir daudz smagāka, resnāka un neelastīgāka. Trekinga nūju materiāls ir domāts gājieniem kalnos, kur nūjas nepieciešamas stabilitātei. Nūjošanas nūjām materiāls ir elastīgāks, nūjas ir tievākas un krietni vieglākas par trekinga nūjām. Trekinga nūjas ir saliekamas un to garums regulējas, lai tās varētu gan vieglāk pārnēsāt, gan arī mainīt garumu atkarībā no tā, vai kāpjat augšā vai lejā no kalna. Nūjošanas nūjas tiek piemeklētas atbilstoši augumam un fiziskajai sagatavotībai. Ir pieejamas arī saliekamas nūjošanas nūjas, kuras izvēlas, lai varētu pārvadāt lidmašīnā vai izmantot vairāki cilvēki, tomēr tās būs dārgākas un arī smagākas, nekā tāda paša materiāla vienlaidu nūjas. Otra būtiska atšķirība – cimdiņš. Vislabāk izmantot tādas nūjošanas nūjas, kuras plaukstai ir piestiprināta ar fiksējošu cimdiņu, kurā atsevišķs nodalījums ir īkšķim. Trekinga nūjām šāda cimdiņa, nav. Cimdiņš ir ļoti būtiska nūjošanas nūjas sastāvdaļa, jo tajā nūjotājs strādā ar atgrūdienu, kas ļauj nūjotājam garināt soļa garumu. Tāpat trekinga nūjām nav gumijas zābaciņi, kas nepieciešami nūjojot pa cietu virsmu (bruģis, asfalts).
V. Bergs arī vērš uzmanību arī uz to, ka interneta veikali bieži norāda maldīgu informāciju, trekinga nūjas pārdodot kā nūjošanas nūjas.

Tādēļ pirms pērciet nūjošnas nūjas, iesakām apmeklēt Rīgas domes Labklājības departamenta organizētās nūjošanas nodarbības projekta “Mēs par veselīgu Rīgu!”, kur jums pastāstīs, kādas nūjošnas nūjas jums nepieciešamas. Nodarbības var apmeklēt ikviens interesents un tās ir bezmaksas! Aktuālais nūjošanas nodarbību grafiks pieejams mājas lapās sadaļā ‘Fiziski aktīvs un drošs’.

 

Raksts tapis sadarbībā ar sertificētu nūjošanas treneri Valteru Bergu.