09.03.2020.

Ciguna nodarbību grafiks 2020.gada martam

Sakarā ar ārkārtas stāvokļa izsludināšanu, martā ciguna nodarbības tiek atceltas!

 

Gandrīz četrus gadus Rīgas domes Labklājības departaments īsteno ESF projekts Nr. 9.2.4.2/16/I/021 „Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi”, kā ietvaros tika organizētas dažādas aktivitātes, tai skaitā arī ciguna nodarbības.
Sākot ar 2020.gada martu, tiek atsāktas bezmaksas ciguna nodarbības, uz kurām tiek aicināti visi interesenti.
Ciguna vingrošana ir Ķīnas medicīnas 5000 gadu senu un iedarbīgu zināšanu kompleksa sastāvdaļa. Vingrojumi ir ļoti vienkārši izpildāmi un neprasa īpašu sagatavotību, lokanību, priekšzināšanas vai vecuma ierobežojumu.
Pastāv uzskats, ka, ja cilvēks pareizi kustās, pareizi elpo un pareizi domā – viņa veselība uzlabosies. Šīs trīs lietas – Trīs Dārgumi – ir ķīniešu tradicionālās veselības veicināšanas sistēmas “Ci Gun” (tulk. no ķīniešu val. – ciguns) sastāvdaļas. Viens no ciguna pamata principiem ir darbs ar enerģiju “Ci” (tulk. no ķīniešu valodas – dzīvības spēks, enerģija) un “Gun” (tulk. no ķīniešu valodas – mērķtiecīgs darbs). Tātad, “Ci Gun” – tas ir darbs ar dzīvības enerģiju.
Cigunam ir dažādi veidi – reliģiskais, kaujas un medicīniskais. Medicīnisko cigunu jau vairākas tūkstošgades veselības uzlabošanai praktizē Ķīnas un Dienvidaustrumāzijas iedzīvotāji. Mūsdienās tas ir kļuvis populārs arī Rietumu pasaulē – savas efektivitātes, drošuma un vieglās pieejamības dēļ. Latvijā ar medicīnas cigunu profesionāli nodarbojas Latvijas Austrumu vingrošanas asociācija.
Latvijas kontekstā ciguna metodi saprotam kā atveseļošanas vingrošanu, atbrīvotu no mistikas un reliģiskiem uzskatiem, metodoloģiski pielāgotu mūsu iedzīvotāju mentalitātei. Ārstnieciskais ciguns ir oficiāli apstiprināta metode (kods M08), un sertifikātu tā praktizēšanai izsniedz Latvijas Ārstu biedrība. Patlaban medicīnas ciguna elementus savā profesionālajā darbībā aktīvi izmanto arī fizioterapeiti. RSU Tālākizglītības fakultātē ārstniecības personas var apgūt medicīnas cigunu.
Vingrojumu pozitīvais efekts izpaužas dažādos veidos un ir pierādīts arī mūsdienu zinātniskajos pētījumos, taču īsumā raksturojams kā veselības uzlabošanās un dzīves kvalitātes paaugstināšanās. Medicīniskais ciguns pats pa sevi un kā papildinājums pamata terapijai palīdz tiem, kam ir HOPS – hroniska obstruktīvā plaušu slimība, sāpes mugurā, artrīti un/vai artrozes, cukura diabets, neiroze vai veģetatīvā disfunkcija jeb distonija, depresija, paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens, paaugstināts stress un miega traucējumi. Ciguna pozitīvu iedarbību onkoloģiskiem pacientiem apstiprina vairāki zinātniskie pētījumi. Pacientiem samazinās ķīmijterapijas blaknes, uzlabojas garastāvoklis, miegs, dzīves kvalitāte vispār.
Domājot par iedzīvotāju ērtībām, ir plānots, ka nodarbības notiks vairākās Rīgas pilsētas apkaimēs. Interesentus gaidīsim Rīgas centrā, Juglā, Purvciemā, Pļavniekos, Teikā, Latgales priekšpilsētā, Ziepniekkalnā, Imantā, Zolitūdē, Vecmīlgrāvī.
Nodarbības vadīs Latvijas Austrumu vingrošanas asociācijas licencētas programmas “Ciguns-instruktors” (RD IKSD licence DIKS-17-318-ail) sertificētas instruktores.
Pirms nodarbības obligāti jāpierakstās pie instruktorēm, jo vietu skaits grupās ir ierobežots.