Asinis ir nepieciešamas operāciju laikā, pacientiem ar akūtām asiņošanām, onkoloģisko, hematoloģisko un citu slimību pacientu ārstēšanai. Viena ziedotā asins deva var palīdzēt pat trim cilvēkiem. Ziedojot asinis, donors palīdz ne tikai tiem, kam tās nepieciešamas, bet sniedz ieguldījumu arī savā veselībā. Asins nodošana donoram stimulē asinsrades orgānu darbību.

Lai veicinātu asinsdonoru kustību, Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar biedrību „Latvijas Sarkanais Krusts” veic daļēju transporta izdevumu kompensāciju EUR 1,20 apmērā katram donoram, kas ieradies nodot asinis Valsts asinsdonoru centra Donoru pieņemšanas vietās:

  • Rīga, Sēlpils iela 6 (bezmaksas informatīvs tālrunis: 80000003)
  • Rīga, Merķeļa iela 11 (bezmaksas informatīvs tālrunis: 80000003)
  • Rīga, Hipokrāta iela 2 (SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” telpās, tālrunis: 67042680).

Donoru atbalsta programmas ietvaros 2018.gadā transporta izdevumu kompensāciju saņēma 18235 donori, savukārt 2019.gadā – 20 887 donori.

Vesels cilvēks asinis var ziedot 4 – 5 reizes gadā, ievērojot 9 nedēļu intervālu starp asins nodošanas reizēm. Par asins donoru var kļūt cilvēki vecumā no 18 – 65 gadiem. Donora svars nedrīkst būt mazāks par 50 kg un pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt.

Donoram līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pase vai personas apliecība (eID)) un jānorāda savs bankas konta numurs.

Plašāku informāciju par asins ziedošanas procesu un prasībām donoriem iespējams uzzināt Valsts Asinsdonoru centrs interneta vietnē www.vadc.gov.lv vai zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80000003.

 

Attēls: Kjpargeter / Freepik.com