24.01.2015.

2. tipa diabēts un uzturs

2. tipa diabēts ir viena no izplatītākajām slimībām pasaulē. Tā ir slimība, kuru nereti izprovocējam paši – nepareizi ēdot, maz kustoties, esot ar lieku ķermeņa masu.

Pacientiem lielākoties šo diabēta tipu konstatē pēc 50 gadu vecuma, lai gan pasaulē ir tendence 2. tipa diabēta pacientiem kļūt arvien jaunākiem. Lielākoties pacientiem ir pamatīgs liekais svars, hipertensija un dažādas sūdzības par savu veselību.

Šūnām jūtība pret insulīnu 2. tipa diabēta pacientiem ir samazināta. Galvenokārt tās ir muskuļu un taukaudu šūnas, kurās glikoze bez insulīna nevar iekļūt. Lai nodrošinātu glikozes iekļūšanu šūnās, nepieciešams vairāk insulīna. Sākumā tā daudzums asinīs ir palielināts, ar laiku progresē šūnu nejūtība un palielinātais insulīna daudzums nav pietiekams. Diabēta ārstēšanā lieto preperātus, kas palielina šūnu jutību pret insulīnu un kas pastiprina insulīna sintēzi aizkuņģa dziedzerī. Tomēr ar laiku pacientiem var rasties nepieciešamība pēc insulīna ievadīšanas.

Ikdienas režīms

Būtiska ir uztura režīma maiņa, fizisko aktivitāšu regulāra ieviešana ikdienas paradumos , kas būtiski var uzlabot diabēta ārstēšanu. Svarīgi ir motivēt pacientus ,īpaši pacientus ar lieku ķermeņa masu, ķerties klāt pie svara samazināšanas , uzsverot, ka resniem pacientiem samazinot svaru un uzsākot regulāras fiziskās aktivitātes, šūnu jūtība pret insulīnu pieaug un ir iespējams pat izvairīties no medikamentu lietošanas.

Ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki? Kur tie slēpjas?

Palīdzība no malas:

Speciālists saprotamā veidā paskaidros, kas paaugstina cukura līmeni asinīs, kā organisms pārstrādā uzņemtās barības vielas. Ieteicams būtu shematiski parādīt, kā uzturs sadalās ogļhidrātos, olbaltumvielās un taukos. Saprotamā veidā izskaidros kā ogļhidrāti sašķeļas līdz glikozei , nokļūst asinīs un līdz ar to paaugstina glikozes koncentrāciju. Nereti maldīgs ir uzskats, ka neēdot saldumus, viss būs kārtībā. Te būtiski ir izskaidrot, ka cukura līmeni asinīs paaugstina ne tikai saldumi, bet visi ogļhidrātus saturošie produkti. Būtiski ir izskaidrot atšķirību starp saliktajiem un vienkāršajiem ogļhidrātiem. Lielai daļai gados vecākiem 2.tipa diabēta pacientiem ir rūpīgi, daudzu gadu gaitā iesakņojušies ēšanas paradumi, tāpēc svarīgi ir saprast, kādi pilngraudu produkti ir nopērkami veikalos, kā tos lietot.

Būtiski ir ikdienas uzturā iekļaut šķiedrvielas saturošus produktus, kas ēdienam piešķirs apjomu, radīs sāta sajūtu, bet uzņemto kaloriju daudzums būs samērīgs. Šķiedrvielas saturošie produkti ir labs palīgs kuņģa-zarnu trakta normālai darbībai un ir labs palīgs cīņā ar vēdera aizcietējumiem. Šķiedrvielas, gan šķīstošās, gan ūdenī nešķīstošās, pacients atradīs rupja maluma maizē, dārzeņos. Ūdenī šķīstošās šķiedrvielas, kas būs auzu graudos un pārslās, miežos, augļu mīkstumos , rada želejveida konsistenci un kuņģī palēnina barības masas kustību, kas palēnina glikozes līmeņa celšanos pēc ēšanas.

Uzturā iekļaujamie olbaltumvielu produkti cukura diabēta gadījumā ir jālieto kā veselam cilvēkam, izņēmumi ir gadījumos, kad ir jāsamazina svars, tad būtu pieļaujams OBV palielināt līdz 20 % no dienas kopējā kaloriju daudzuma, bet Jāizvairās no pārlieku lielas OBV produktu lietošanas, lai neradītu pārslodzi nierēm. Uzturā iekļaujami gan liesi piena produkti, zivis, liesa gaļa, pākšaugi – pupiņas, zirņi, lēcas.

Tauki cukura līmeņa svārstības neietekmē, gluži otrādi, pazemina, un tas ir klupšanas akmens daudziem 2. tipa diabēta pacientiem, ikdienas uzturā iekļaujot pārāk treknus un kalorijām bagātus ēdienus. Īpaši tas ir jāatceras, ja ir nepieciešams samazināt svaru! Ir jāiemācās, kā aizvietot treknu krējumu, majonēzi, piemēram , ar bezpiedevu jogurtu, kuram var pievienot sinepes, garšaugus.
Uztura speciālists izskaidros atšķirību starp „labajām” – mononepiesātinātajām taukskābēm un polinepiesātinātajām taukskābēm, un „sliktajiem” taukiem – piesātinātajiem taukiem un trans formas taukskābēm, kā arī norādīs, kuros produktos, produktu grupās ir meklējami tauki. Būtisks ir veids, kā mājās tiek gatavots ēdiens un kā pievieno taukvielas. Te der pamācības lietot pannas ieziešanai eļļā pamērcētu otiņu, izmantot tikai tējkaroti eļļas gatavošanai, bet vislabāk ir mudināt gatavošanai izmantot cepeškrāsnis, cepamos traukus u.c. , kur ēdiens gatavojas bez liekas eļļas piedevas, bet labas kvalitātes olīveļļu pievienot salātiem.

Glikēmiskais indekss – palīgs ēdājam

Glikēmiskais indekss norāda cukura līmeņa pieaugumu asinīs pēc konkrētā produkta apēšanas salīdzinājumā ar cukura daudzumu, ko dod tāda pati porcija baltmaizes. Ikdienā ir ieteicams lietot produktus ar iespējami mazāku glikēmisko indeksu, jo šādi produkti sniedz sāta sajūtu uz ilgāku laiku un nerada vēlmi lieku reizi uzkost. Glikēmiskā indeksa tabulas ir atrodamas gan literatūrā, gan internetā, pielāgojamas ikdienā Latvijas produktiem un pacientiem ērti lietojamas. Īpaši ērtas ir „luksofora principa „ tabulas, jo sarkanās krāsas produktus uzturā būtu jāizvairās lietot, dzeltenās krāsas produktus lieto ar mēru, bet zaļās krāsas produkti ir lietojami bez ierobežojuma.

Jāatceras arī par šķidruma lietošanu ikdienas – ūdens, dažādas nesaldinātas tējas, jo vēl aizvien , īpaši gados vecāki cilvēki, šķidrumu dzer nepietiekoši – pārsvarā no rīta un nedaudz vakarā.

Ikdienas uztura rekomendācijas:

Graudaugi – 6-11 porcijas dienā:

1 porcija ir 1 maizes šķēle vai 1 vidējs kartupelis vai ½ glāze gatavu rīsu, makaronu, griķu u.c.
½ glāzes svaigu vai vārītu pākšaugu

Dārzeņi – 3-5 porcijas dienā

1 porcija ir ½ glāze (200 ml) sautētu, vārītu dārzeņu
1 glāze (200 ml) nevārītu dārzeņu
½ glāzes (150 ml) dārzeņu sulas

Augļi – 2-4 porcijas dienā:

1 porcija ir 1 vidējs ābols
½ bumbiera, banāna
2 mandarīni
10-15 vīnogas, zemenes
1 glāze dārza ogu

Piena produkti2-3 porcijas dienā:

1 porcija ir glāze piena
½ glāze (150 ml) jogurta
100 g vājpiena biezpiena

Gaļa, zivis – 2-3 porcijas

1 porcija ir 100 g pagatavotu zivju
1 ola
70 g pagatavotas gaļas

Tauki, eļļas, saldumi:

ieteicami pēc iespējas mazāk
1 porcija ir:
1 tējkarote margarīna
1 tējkarote eļlas
1 tējkarote majonēzes

Fiziskās aktivitātes

Ikdienā ikvienam ir nepieciešama fiziskā aktivitāte, bet, ja konstatēts 2. Tipa cukura diabēts, tad ir būtiski pievērsties ikdienas mērenai fiziskajai aktivitātei.

Informāciju sagatavoja – Liene Sondore, sertificēta uztura speciāliste

Foto: www.magnifazine.com